اصوات، سلامت صخره‌های مرجانی را بالا می‌برند. صخره‌های مرجانی سالم معمولاً مکان‌های بسیار پر سروصدایی هستند. «استیو سیمپسون»، زیست‌شناسی دریایی، می‌گوید:

صدای میگوهای تپانچه‌ای و ماهی‌ها با یک‌دیگر ترکیب می‌شود و صوت‌نمای بیولوژیکی خیره‌کننده‌ای را ایجاد می‌کند. این صوت‌نما، ماهی‌های جوانی را که به دنبال یک مکان مناسب برای اسکان می‌گردند، به سمت صخره‌های مرجانی می‌کشاند.

سیمپسون می‌افزاید: هنگامی که یک صخره‌ی مرجانی تخریب می‌شود، ساکنانش ناپدید می‌شوند و صخره آرام می‌گردد؛ ولی ما سعی داریم با استفاده از بلندگوهای مخصوص و بازسازی این منظره‌ی صوتی گم‌شده، ماهی‌های جوان را به این حوالی بازگردانیم.

فرایند سفیدشدن یا Bleaching، فرایندی است که در زمان گرم‌شدن آب رخ می‌دهد. در این شرایط مرجان در طی یک واکنش، تمام جلبک‌ها را از سطح خود جدا می‌کند؛ به همین دلیل، رنگ آن به سفید یک‌دست تغییر پیدا می‌نماید. در سال 2017، سیمپسون و یک تیم بین‌المللی از دانشمندان، بلافاصله پس از یک رخداد تخریب گسترده‌ی مرجانی، بلندگوهایی را در امتداد صخره‌ی بزرگ سد استرالیا قرار دادند تا ببینند که آیا پخش اصوات یک صخره‌ی مرجانی سالم، می‌تواند ماهی‌ها را مجاب کند تا دوباره در محل این صخره تجمع پیدا کنند؟

بر طبق اطلاعات به‌دست آمده، پس از حدود 6 هفته، تعداد ماهی‌هایی که بخش‌های سفید‌شده‌ی صخره‌های دارای صدا را به سایر بخش‌ها ترجیح می‌دادند به دو برابر افزایش یافت.

«تیم گوردون»، زیست‌شناسی دریایی و مسئول اصلی مطالعات صخره‌های مرجانی، معتقد است که حضور ماهی‌ها برای بهبود عملکرد صخره‌های مرجانی و ایجاد اکوسیستم‌های سالم، حائز اهمیت فراوانی است. افزایش جمعیت ماهی‌ها از این طریق می‌تواند به شروع دوباره‌ی روند طبیعی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *